Koçluk

Koçluk

Koçluk Nedir ?

Koçluk,  bireyin yolculuğunda ona profesyonel olarak eşlik etmektir. Hedefler, küçük  de olsa büyük de olsa, kişileri  hayatlarında daima ileriye taşır. Koçluk çalışmaları,  kişiye bu hedeflerin anlamını, kişinin hayatına katacağı katma değeri, bizzat kişinin kendisinin bulmasına ve sahip çıkmasına olanak tanıyan bir süreçtir.

Koçluk,  bir nevi kişiye ayna olmaktır. En doğru sorular,  kişinin cevaplarında gizlidir ve bu doğru sorular da kişiyi kendi cevabı ile buluşturur.

Hepimizin eşsiz  bir hayatı var ve bu hayatı gerçek anlamıyla eşsiz yaşamak bence yaşanan en büyük mucizedir, en kıymetli süreçtir. “Kendi sorumluluğunu almak” bana göre bu sürecin altın noktası…

Her dönüşüm bir sorumluluk ile başlar. Her gün aynı şeyler yapıp başka sonuçlar beklemek, çıkmaz bir sokakta olduğunu bile bile neden yol alamıyorum, yeni yerler göremiyorum, hep aynı şeyleri yaşıyorum diye şikayet eden bir kişiyi bana hatırlatıyor.

Koçluk çalışmaları,  kişinin hayatında bir şeyi veya bir şeyleri değiştirmek, dönüştürmek istemesi ile esas olarak başlar. Bu öyle bir duygudur ki;  sanki tanımlayamadığınız bir şey vardır hayatınızda.  Görünürde her şey ama her şey çok iyi gibi görünürken,  sizin içinizden bir ses bir şeylerin yolunda olmadığını söyler size. Bunu birkaç kişi ile paylaşırsınız, eşiniz dostunuz başlar size tatlı tatlı söylenmeye, bazen de sert bir şeklide  sizi,  elindekinin kıymetini bilmemekle, rahatın sizi rahatsız mı ettiği gibi sözlerle,  bu düşüncelerinizi,  bastırmaya çalışırlar. “Aklını başına al senin yerinde olmak isteyen öyle çok insan var ki”  gibi cümleler,  sizi bu çemberin içinde yaşamaya mecbur bırakır…

Fakat her gece yatağa yattığınızda siz kalbiniz ve aklınızın konuşmalarını duyarsınız ve bir şey olmalı ve her şey yerine oturmalı ama NE?

Herkesin bir hikayesi vardır. Her hikaye kendi içinde çok özel ve kıymetlidir. Kendi yaşamına sahip çıkmak isteyen kişi,  bu anlamda gerçekten güvendiği, motive olduğu ve kendisinin yanında kendisini olduğu gibi sunacağı bir Koç ile çalışmaya başladığı gün, kendisine ilk büyük hediyeyi sunmuş olur.

Koçluk bir süreçtir, her bireyin kendisine özel bir zaman ve çalışma şekli ile belirlenen, bana göre kişiye özel butik bir çalışmadır. Kişi  ne kadar ilerlemek istiyor ise, o kadar ilerler, kişi istemez ise her şey aynı yerinde durur… İki kişilik bir çalışmadır fakat asıl sorumluluk kişidedir, koç ona rehberlik eder, doğru sorular ile kişiye yanıtları buldurur. Kişi hazır ise işte o zaman o muhteşem yolculuk başlar ve ilerler…

Koçluk Çalışmaları nasıl başlar, nasıl ilerler?

Koçluk sürecinde  kişinin tüm yaşamı taranır ve kişiye sunulur. Kişinin en öncelikli değişim dönüşüm alanı, birlikte belirlenir. En doğru yerden başlamak,  bazen görünen birçok sorunu tek bir hamle ile hepsinin  etkisini  birden dönüştürebilmektir. Etkili  Koçluk çalışması sizi doğru hedefiniz ile buluşturur ve bu çerçevede adım adım değişim & dönüşüm sürecini  başlatır ve kendi hızında ilerletir.

Her çalışmanın enerjisi ve çalışma programı kendi içinde, kendi dinamikleri ile  akar. Şimdiye kadar yaşadığım deneyimler,  çalışma öncesi masaya oturan danışanımın,  her zaman o masadan +1 ile kalktığı yönündedir…

Bu çalışmalar,  tuğla tuğla inşa edilen bir yapı  gibi,  kişinin de,  ruhunda, düşüncelerinde, davranışlarında,  adım adım değişimleri üst üste koyarak, kalıcı ve faydalı  bir değişim ve gelişme sürecini başlatmaktadır.

Bu bir yolculuk esasında ve temelinde önce yola çıkmaya karar vermek, sonra nereye gitmek istediğini belirlemek ve neden buraya gitmek istediğinden emin olmak ile başlayan bir yolculuk… Kişi gideceği bu yerde olmak istediği kendisini ne kadar net görebilir ise, ne kadar bunun pozitif enerjisini tüm hücrelerinde hisseder ise,  asıl çalışmanın başladığı nokta bana göre burasıdır. Ondan sonra ne kadar sürede, ne araç ile, kimler ile , neler yaparak buraya gidilir işte çalışmanın adımlarıdır bunlar, adım adım kişiyi isteğine yaklaştıran….

Ve bir gün gelir ki;  iki taraf da doğru yere geldiklerinden emin olurlar, işte o gün  Koç’un işi tamamlanmıştır. Kişi artık kendi özgür iradesi ile yeni yaşamına güvenle, kendini gerçek anlamıyla tanımış olarak ve yeni olan her şeyi hayatına nasıl ve neden almasını veya almamasını gerektiğini bilerek yolculuğuna devam eder.

Hayat bizim belirlediğimiz bir yolculuktur. Burada kimisi şoför koltuğunda olduğunu bilir, bunun farkındadır ve bunun sorumluluğunu alarak yaşar, kimisi ise arka koltukta oturup sürekli neden bu araba ilerlemiyor diye şikayetler edip, etrafında bulduğu ve yarattığı bahaneler ile yaşar.

Seçim her daim kişinindir, her seçim bir vazgeçiş, her karar yeni bir olasılık olarak yeni kapıları hayatımıza açmakta.

Bu sonsuz seçenekler içinde,  kendi için doğru olanı bilip ilerleyen güçlü kişiler,  yolculuklarına,  heyecan ve mutlulukla ve derin bir iç huzur ve içsel güven ile devam ederler.

 

Kimler Koçluk Hizmeti Alır?

Hayalleri olan ve bunlara ulaşmak isteyen, sadece bunu nasıl yapacağını bilemeyen, kendini keşfetmek isteyen, yaşam amacını bulmak isteyen, yaşam değerlerini bilmek ve buna göre yaşamına sahip çıkmak isteyen, ruh sağlığı yerinde herkes bu desteği alabilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar koçluk çalışmaları ile bireylerin ve kurumların hedeflerine çok daha etkin ve verimli bir şeklide ulaştıklarını göstermektedir.

Zaman hepimize eşit olarak verilen tek kıymettir, kaybedecek zamanı olmayanların,  hemen ve şimdi, kendi için bir şeyler yapmak istemesi ile başlayan bir değişim & dönüşüm adımıdır.

Koçluk Çalışma Alanları Nelerdir?

Öğrenciler, çalışma sistemi ve kariyer, meslek belirlemesi konularında

İkili ilişkilerde konularında

Kişisel gelişim konularında

İçsel Motivasyonun artması

Denge unsurunun tanınması

Spor ve Sağlıklı yaşam ve

Yöneticiliğin çeşitli alanlarında Koçluk Çalışmaları çok etkili sonuçlar vermektedir.

© 2019 | Copyright MarininEvi. All Rights Reserved.